Vladimír Michal

Vladimír Michal se narodil 2. ledna 1925 v Českých Budějovicích. V jihočeské metropoli vystudoval Reformní reálné gymnázium a Vyšší stavební průmyslovou školu (maturitní zkouška v roce 1946). Podílel se na založení rozhlasu v Českých Budějovicích (1945) a působil v něm jako redaktor a později jako vedoucí redaktor krajského vysílání. Od roku 1954 pracoval v pražském rozhlase. Bezmála po dvaceti letech se vrátil na jih Čech a stal se šéfredaktorem českobudějovického rozhlasového studia.

Michal přispíval do Jihočeské pravdy, Rudého práva, Práce, Mladé fronty a jiných periodik. Jeho literární činnost je ovlivněna povoláním žurnalisty. Nejlépe to dotvrzuje román Démoni (1981), k němuž Michala inspirovala stavba Lipenské přehrady. Ryze reportážní prózou je Tam, kde ryby plují nad vesnicemi (1961) a soubor Domove můj (1975), kde autor zachycuje dobový život na jihu Čech. S jihočeskou tematikou se setkáváme i v souboru povídek Světáci (1959), jenž Michal přepracoval a novou verzi vydal deset let po první. Úspěch měl román Manžel prostě ideální (1977) a sbírka detektivních povídek Siluety v ohni (1978), která oslovila široké vrstvy čtenářů svým originálním humorem.

Spisovatel nezapomněl ani na nejmenší čtenáře – napsal pro ně prózu Kůň pro pana Pužeje (1972). Je znám také jako autor rozhlasových her.

Vladimír Michal byl členem Obce spisovatelů, zemřel 31. října 2000 v Českých Budějovicích.

vjr


Tvorba

Umělci historické oblasti prácheňské a jejich hosté na planetární digitální scéně